Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality

Různé

Válka na Ukrajině a nepřímá traumatizace v Česku

Posttraumatická stresová porucha

Výskyt posttraumatické stresové poruchy (PTSD) je u válečných veteránů vyšší než v běžné populaci, K rizikovým faktorům PTSD patří kromě faktorů, které se přímo týkají bojů a katastrof, také traumata v dětství, ženské pohlaví, příslušnost k etnické menšině, stigmatizace a zátěžové životní události v nedávné minulosti (Inoue et. al. 2022). K projevům PTSD patří opakující se vzpomínky na příslušnou událost, vyhýbání se tomu, co ji připomíná, podceňování se, pocity bezmoci a viny, depresivní příznaky, poruchy paměti a emoční i vztahové problémy. Objevují se také poruchy spánku, strach, zvýšená dráždivost, příznaky stresu, suicidální tendence, autoagresivní jednání, zneužívání alkoholu nebo drog atd.

Celý článek...

 

Jak zvládat úzkost a strach: co pomáhá a co ne

Jak zvládat rizikové myšlenky

  • Říci si: „Jsou to jenom myšlenky.“
  • Uvolněně, neosobně myšlenky pozorovat.
  • Vyvolat opačné myšlenky.
  • Odvést pozornost.

Celý článek...

 

Den poté

Norman et al. (2021) zjišťovali, jak se změnila schopnost řídit motorové vozidlo po účasti na čtyřdenním hudebním festivalu, kde zkoumané osoby pily alkohol. Autoři zjistili, že schopnost řídit motorové vozidlo byla podstatně zhoršena, i když se hladina alkoholu přiblížila nule. To je v souladu s předchozími studiemi, (např. Gunn et al. 2018, Verster 2014), které také konstatovaly zhoršenou schopnost řídit motorové vozidlo při kocovině.

Celý článek...

 

Jablko nepadá daleko od stromu, nebo ano?

Důležitý prvek v prevenci návykových problémů u dětí a dospívajících

Smit et al. (2022) zjistili ve tři roky trvající prospektivní studii, že děti ve věku 10 až 13 let pily alkoholické nápoje častěji, jestliže rodiče pili v jejich přítomnosti alkohol. To se u dětí týkalo prostého pití alkoholu i pití v tazích. Autoři došli k těmto závěrům, i když brali v úvahu vliv vrstevníků a „nejlepšího přítele nebo přítelkyně“. Za určitou slabinu této studie lze považovat okolnost, že nezjišťovala stupeň intoxikace alkoholem rodičů a to, zda bylo pití rodičů provázeno verbální nebo fyzickou agresí.

Celý článek...

 

Návykové nemoci a otravy psychoaktivními látkami u pacientů, kterým bylo lékařem předepsáno užívání konopí

Autoři porovnávali soubor téměř 19 tisíc osob, kterým bylo předepsáno lékařem konopí, s kontrolní skupinou. U osob, které užívaly konopí, byl zjištěn vyšší výskyt otrav psychoaktivními látkami a častější duševní poruchy. Tato rizika byla stejná pro muže i pro ženy.

Celý článek...

 

Balíček opatření na podporu zdravotně znevýhodněných: Navýší se příspěvek na mobilitu nebo při nákladných dietách (TZ)

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Změny reagují zejména na stávající inflaci a zdražování energií. Součástí balíčku je například zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na zaměstnávání OZP nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky. Cílem je, aby uvedené změny byly účinné co nejdříve.

Celý článek...

 

O příspěvek na bydlení je možné požádat online v novém přívětivém prostředí (TZ)

Ministerstvo práce a sociálních věcí spouští zásadní novinku: zjednodušení administrace příspěvku na bydlení. Od 1. července si lidé mohou o tuto formu pomoci požádat pohodlně online a odpadne jim tak nutnost vyplňovat rozsáhlé formuláře na pobočkách Úřadu práce. Na webu MPSV je možné vyplnit nový digitální formulář, a to jak na počítači, tak na chytrém telefonu či tabletu. Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na to, aby pokryly stávající náklady za bydlení.

Celý článek...

 
Více článků...
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303057
img_3656
p1140657
02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.