Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality

Různé

Soucit, únava ze soucitu a soucit se sebou

Soucit, únava ze soucitu a soucit se sebou

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Co je to soucit a proč je důležitý

S jistou mírou zjednodušení lze říci, že soucit sestává ze tří prvků:Empatie, tj. schopnost vcítění. Považujeme za důležité odlišit empatii a identifikaci. Při empatii zdravotník vnímá, jak se cítí pacient, ale zároveň zachovává určitý odstup a nadhled. Díky tomu může být pacientovi užitečnější, než kdyby se s ním naprosto identifikoval.Dobrá vůle a sympatie. Ty jsou důležité samy o sobě, protože většina pacientů vycítí, zda to s nimi zdravotník myslí dobře.Pomoc: Ten kromě výše uvedeného zahrnuje i konkrétní pomoc. Jinak řečeno, soucit motivuje k altruistickému chování.Lze si položit otázku, zda by nestačila konkrétní pomoc, tj. např. se mechanicky držet určitého doporučeného postupu. Takový přístup je jistě možný, ale nebude působit na pacienta dobře a důvěryhodně. Pacient pak bude hůře spolupracovat při léčbě. To se týká farmakoterapie, a ještě více náročnějších prvků léčby, jako dodržování diety, pravidelného cvičení apod. Pacienti, kteří jsou přesvědčení, že je lékař nechápe, si také častěji stěžují, i když byli jinak léčeni lege artis.

Celý článek...

 

Grounding – technika pro lepší sebeovládání a větší klid

Grounding – technika pro lepší sebeovládání a větší klid

MUDr. Karel Nešpor, CSc., www.drnespor.eu

Princip

V šestnácti letech jsem se zúčastnil semináře americké jógínky českého původu paní Ossius. Ta v souvislosti s jógovou relaxací řekla, že nelze myslet na prst u nohy a zároveň být ve stresu. Bral jsem to jako nadsázku. Až o mnoho let později jsem si uvědomil, že se vlastně jedná o techniku, která se v psychoterapii nazývá „grounding“. Ta se používá k mírnění úzkostných stavů, zvládání stresu, překonávání nepříjemných a vtíravých vzpomínek u posttraumatické stresové poruchy, proti sebepoškozování, při flashbacku nebo ke zvládání bažení. Existují desítky možností, na co konkrétně se soustředit. Některé příklady:Vnímání vlastního těla: Uvědomit si pocity na chodidlech a v prstech u nohou, v prstech u rukou nebo se zaměřit na pocity při záměrně vyvolaném smíchu. Zvláštní místo zde zaujímá uvědomování si dechu. Dech lze pasivně pozorovat nebo se soustředit na pohyby břicha při bráničním dýchání a prodlužovat výdech. V druhém případě se vlastně jedná už o relaxační techniku. Zdvižení ramen často provází rizikové emoce a směruje dech do horních částí plic. To je neefektivní a zvyšuje míru stresu. S jistou mírou zjednodušení lze říci, že klíčem k bráničnímu dýchání v každodenním životě je držet ramena dole.Vnímání okolí: Něčeho se dotknout, vnímání vůně, naslouchání zevním zvukům, poslech hudby atd.Zaměření na mentální úkol: Zpaměti násobit čísla, v duchu popisovat, co člověk právě dělá (např. si říkat „uklízím“), něco příjemného si představit, recitovat určitý text nebo báseň atd.

Celý článek...

 

Duševní pružnost a zdraví

Duševní pružnost a zdraví

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Proč je duševní pružnost důležitá

Duševní pružnost má řadu výhod. Usnadňuje zvládání stresu, souvisí s tvořivostí, zvyšuje odolnost vůči zátěži při pandemií COVID-19 (Kroska et al., 2020), usnadňuje zvládání chronické bolesti (Gentili et al., 2019), snižuje riziko impulzivního jednání (Ram et al., 2019), snižuje riziko pádů u starých lidí (Pieruccini-Faria et al., 2019) a podstatně ovlivňuje zdravotní stav (Kashdan et al., 2010). Duševní pružnost také zlepšuje odolnost zdravotníků a těch, kdo se starají o chronicky nemocné, a pomáhá jim jednat efektivněji (Ratner et al., 2020, Klietz et al., 2020).

Celý článek...

 

O životě s handicapem s Jakubem Strouhalem

Ač je tato doba nelehká a jsme nuceni necestovat a držet se v okruhu svého bydliště, rozhodli jsme pomocí online komunikace udělat pro Vás velice zajímavá rozhovor s Jakubem Strouhalem. Jakub nás uchvátil svým přístupem k životu a smyslem pro humor. Našli jsme si jej na TikToku, kde Jakub natáčí zábavná videa nejen o životě s handicapem. Jakuba jsme oslovili, zda by byl ochoten se s námi spojit a podělil se o svůj příběh.

Celý článek...

 

Domácí mazlíček i pro alergika?

Spousta z nás miluje zvířata, ale například kvůli zdravotním potížím si ho pořídit nemůže. Pokud trpíte alergií, ale i přes to chcete zvířátko doma mít, je nutné vědět, jaký mazlík Vám zdravotní stav nezhorší.

Celý článek...

 

Už nemusíte na úřad kvůli některým dávkám, jejich překlopení schválil Senát (TZ)

Rodiny s dětmi nebo senioři nemusí na úřad, aby mohli od dubna pokračovat v pobírání příspěvku na bydlení, přídavku na dítě nebo zvýšeného příspěvku na péči.

  • Senátoři totiž schválili překlopení těchto dávek. Ti, kteří je pobírali, tak nemusí pro nárok na výplatu ve druhém čtvrtletí dokládat příjmy a náklady na bydlení za první 3 měsíce. Automaticky jim bude přiznána stejná výše, jakou měli dosud. Aby změny začaly platit, musí je ještě podepsat prezident republiky.

Celý článek...

 

Šéf Avastu spolu se ženou založili nadaci pro těžce nemocné děti (TZ)

Generální ředitel firmy Avast Ondřej Vlček s manželkou Katarínou Vlčkovou investovali aktiva ve výši 1,5 miliardy korun do nové charity. Fond nese název Nadace rodiny Vlčkových. Bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním dětí.

Tímto počinem navazují na předešlé charitativní aktivity Zlaté rybky, která od roku 2015 plnila přání více než 650 nemocným dětem.

Nová organizace by měla vybudovat nový dětský hospic a paliativní středisko a tím zvýšit dostupnost těchto služeb. Zajistit pomoc rodinám, které čelí těmto problémům a pomoci jim v takovéto težké životní situaci.

Vybudování dětského hospici by mělo posloužit nejenom k navýšení kapacit dětského lůžkového oddělení, ale také sloužit jako komunitní a vzdělávací centrum.

Celý článek...

 
Více článků...
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

28_zahajeni_2609-162...
img_3712
edf-tour-2010-bielsk...
IMG_1018
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.