Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality Válka na Ukrajině a nepřímá traumatizace v Česku

Válka na Ukrajině a nepřímá traumatizace v Česku

P osttraumatická stresová porucha Výskyt posttraumatické stresové poruchy (PTSD) je u válečných veteránů vyšší než v běžné populaci, K rizikovým faktorům PTSD patří kromě faktorů, které se přímo týkají bojů a katastrof, také traumata v dětství, ženské pohlaví, příslušnost k etnické menšině, stigmatizace a zátěžové životní události v nedávné minulosti (Inoue et. al. 2022). K projevům PTSD patří opakující se vzpomínky na příslušnou událost, vyhýbání se tomu, co ji připomíná, podceňování se, pocity bezmoci a viny, depresivní příznaky, poruchy paměti a emoční i vztahové problémy. Objevují se také poruchy spánku, strach, zvýšená dráždivost, příznaky stresu, suicidální tendence, autoagresivní jednání, zneužívání alkoholu nebo drog atd.
Nepřímá traumatizace
PTSD a další psychické poruchy se mohou vlivem audiovizuálních médií objevit i v oblastech, do nichž válečné události, přírodní katastrofy apod. přímo nezasáhly (Ahern et al. 2004, Lee et al., 2016, Hall et al., 2019, Pe'er a Slone, 2022). To se přirozeně týká i války na Ukrajině a české populace.

Prevence nepřímé traumatizace

  • Logickou strategií je omezit čas věnovaný stresujícímu mediálnímu obsahu. Nejrizikovější jsou v tomto směru audiovizuální média Autor tohoto sdělení nepoužívá televizi a na preferovaném zpravodajském webu si vypnul zobrazování ilustrací. Hall et al. (2019) uvádějí, že zvláště negativně působí informace o obětech a emoční reakce postižených.
  • V prevenci druhotné traumatizace doporučují Pe'er a Slone (2022), nácvik dovedností, které se týkají autoregulace. Sem patří např. relaxační techniky (nahrávky volně na wwww.drnespor.eu), práce s dechem nebo schopnost se svěřit a požádat o pomoc.
  • Užitečná je také podpora ze strany okolí a fungující síť sociálních vztahů.
  • Nespecifickou odolnost zvyšuje i přiměřeně dlouhý a kvalitní spánek. Zejména je třeba varovat před sledováním stresujícího mediálního obsahu v noci a krátce před spaním. Kvalitu spánku podstatně zhoršují alkohol a jiné návykové látky.
  • Vyhýbat se alkoholu, drogám a hazardním hrám je ovšem důležité samo o sobě, protože bývají provázeny stresem, snižují nespecifickou odolnost, a navíc bývají příčinou zátěžových životních událostí.
  • V prevenci PTSD je vhodné odvádět pozornost od katastrofických fantazií k realitě, reálnému okolí, své situaci a běžným povinnostem.
  • Lze také doporučit další způsoby používané k prevenci a zvládání stresu, o nichž jsme podrobněji pojednali jinde (Nešpor 2016, 2019). K nim patří mimo jiné přiměřená fyzická aktivita (chůze, jóga, čchi-kung atd.), pravidelnost a dobrá organizace času, spiritualita, smích a humor nebo zdravé emoce.
MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Literatura
Ahern J., Galea S., Resnick H., Vlahov D. Television images and probable posttraumatic stress disorder after September 11: The role of background characteristics, event exposures, and prevent panic. J. Nerv. Ment. Dis. 2004; 192:217–226.
Inoue C, Shawler E, Jordan CH, Jackson CA. Veteran and Military Mental Health Issues. 2022 May 23. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan.
Hall BJ, Xiong YX, Yip PSY et al. The association between disaster exposure and media use on post-traumatic stress disorder following Typhoon Hato in Macao, China. Eur J Psychotraumatol. 2019; 10(1):1558709.
Lee H.P., Choi Y.K., Lee J.H., Lee H.S. The psychological consequences of indirect trauma exposure through the news on the Sewol ferry disaster. Korean J. Cult. Soc. Iss. 2016; 22:411–430.
Nešpor K. Kudy do pohody. Praha, Portál 2016; 168.
Nešpor K. Přirozené způsoby zvládání stresu. Praha: Dr Raabe 2019; 141
Pe'er A, Slone M. Media Exposure to Armed Conflict: Dispositional Optimism and Self-Mastery Moderate Distress and Post-Traumatic Symptoms among Adolescents. Int J Environ Res Public Health. 2022; 19(18):11216.


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-21
35_zahajeni_2609-175...
03
okolo-msk2011-109
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.