Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Výstava Roberta Vana – Fotka nemusí být ostrá

Výstava Roberta Vana – Fotka nemusí být ostrá

V kavárně Bílá vrána se ve čtvrtek 8. března 2018 sešli na vyprodané benefiční vernisáži výstavy Roberta Vana návštěvníci, kteří vstupným i koupí výrobků pomohli výjimečné kavárně, zaměstnávající lidi s mentálním postižením.
Kmotr výstavy Jan Musil moderoval slavnostní setkání s úsměvem, laskavě a s jemným humorem. V přátelské, téměř rodinné atmosféře představil novou výstavu a její organizátory. Slovo pak předal Šárce Petráškové, manažerce společnosti Pohoda provozující kavárnu Bílá vrána, Šárce Táborské, předsedkyni sociálního výboru MČ Praha 1a Danielovi Hodkovi, pražskému radnímu pro sociální politiku.

„Děkujeme Robertu Vanovi, za jeho velkorysou pomoc a jeho umění, které nyní pomáhá kolegům s mentálním postižením zlepšit jejich pracovní podmínky v našem sociálně prospěšném podniku kavárně Bílá vrána,“ uvádí Šárka Petrášová, zástupkyně ředitelky Pohoda, o.p.s., jež je provozovatelem kavárny. „Také chceme poděkovat fotografce a majitelce kreativního studia Astronauts Natalii A. Rollko, bez které by tato výstava ve Vráně vůbec nebyla,“ dodává. „Touto výstavou chce Pohoda do Bílé vrány pozvat i lidi, kteří k nám dosud nezavítali a ukázat jim, že kavárnu, kde obsluhují lidé s hendikepem, stojí za to navštívit. Právě svojí návštěvou totiž lidé podpoří práci kolegů s mentálním postižením.“

Program vyvrcholil vystoupením světově proslulého fotografa Roberta Vana: „Myslím, že dělat dobré skutky je přirozené. Jsem rád, že můžu podpořit smysluplný projekt pomáhající lidem, kteří se bez naší pomoci obejdou jen stěží.“ Fotografování se věnuje přes čtyřicet let a zastává názor, že fotka nemusí být ostrá, „podstatný je vždy výsledek“. To se týká zejména jeho unikátní platinové kolekce, obsahující ručně zhotovené originální snímky, pro něž je neostrost typická. Fotografie plné něhy, jemnosti a tajemné krásy zachycují i to, co slova nedokážou. Takový je také snímek Kampy, který fotograf poskytl do dražby a s jeho podpisem ho nakonec získal vítězný majitel Daniel Hodek.

„Když se z umění přesuneme do reality, zjistíme, že neostrost v sobě obsahuje významnou symboliku. Učí lidi bourat hranice a dívat se kolem sebe bez předsudků. Je o emocích a pochopení. Mostem, který dokáže spojovat běžný svět se světem lidí s mentálním i fyzickým handicapem,“ říká Robert Vano.

Výstava v pohodové kavárně Bílá vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1, potrvá do 20. května 2018. Můžete zde posedět v příjemném prostředí u dobré kávy nebo vína s výtečným pohoštěním a obdivovat dvacet pět jedinečných fotografií Roberta Vana vytvořených v období let 1984 až 2015.

Text: Dana Vondrášková
Foto: Honza Kvarda AVPO, Kavárna Bílá vrána

http://kavarnabilavrana.cz/
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0983
rakousko2011-08
P6265897
krajsky-odborn11
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.