Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Lhotákovo modré nebe a lehounké obláčky

Lhotákovo modré nebe a lehounké obláčky

O d 7. února do 22. dubna 2018 je možno navštívit mimořádnou výstavu obrazů jednoho z našich nejznámějších malířů 20. století, jež nese název Kamil Lhoták: Retrospektiva. V secesních prostorách Obecního domu představuje ucelený výběr z jeho plodné tvorby, zastoupený sto dvaceti olejomalbami zapůjčených z galerií, státních institucí i ze soukromých sbírek.

Kurátor sbírky MgA. Jakub Sluka uvedl, že se během roční přípravy výstavy podařilo rovněž „vypátrat doposud dvacet neznámých Lhotákových děl a to často i díky náhodě. Velkoformátový obraz ‚Soupeři‘ z roku 1940, obraz ‚Na palubě 1855‘ z roku 1941 nebo ‚Vejce ptáka Moa‘ z roku 1946 jsou fantastické objevy, které nám opět doplnily pomyslné střípky do Lhotákovy mozaiky.“

Podmanivé dílo Kamila Lhotáka (1912-1990), malíře samouka, je členěno do několika pro něj typických témat. Obsahují motivy z francouzské cesty, portréty přátel a žen z cyklu Dcery velkoměsta, krajiny, na nichž jsou zachyceny kromě letadel, automobilů a motocyklů (motocykly byly po bicyklu Lhotákovou celoživotní vášní) i zapomenuté míče, nepoužívané dřevěné boudy, hangáry nebo ploty a ohrady. Nostalgické surrealistické záběry z periferie dokázal zachytit osobitým způsobem, stejně jako třeba pohled na Stromovku z jeho ateliéru. „Přitahují mě parky a skleníky, kus přírody uzavřené ve městě. Drama v tom nevidím, nemaluju tragédie a drámy, mám na obrazech modré nebe a lehounké obláčky, žádné mraky, snad tesklivost vzpomínek a návratů, ale to nejsou žádné tragédie.“

Lhotákova láska ke světu techniky je patrná i z mnoha obrazů, na nichž oblohou plují barevné balóny, jeden z kódů typických pro jeho rukopis. Sám se v nich ale nikdy nevznesl. „Dřív totiž žádné oddíly balónového létání nebyly a dnes (pozn. v roce 1977) zase každý, kdo chce létat, musí mít parašutistickou průpravu. A na tu už se nedám, vždyť jsem dvojnásobným dědečkem! Budu tedy dále snít a budu o své touze, stejně jako o touhách splněných, malovat.“

Kamil Lhoták své touhy maloval do konce života. Přitom nikdy netvořil přímo na místě, ať šlo o krajiny nebo portréty, ale „jen ze vzpomínky a z hloubi zážitku“. Jeho do obrazů promítnuté zážitky nyní znovu ožívají a těší krásou i něžnou poetikou nejen malířovy obdivovatele, ale všechny milovníky umění.

Kamil Lhoták: Retrospektiva. Obecní dům, nám. Republiky 5, Praha 1.  
Výstava je otevřena denně od 10-19 hodin.

Text a foto: Dana Vondrášková







 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
IMG_0957
IMG_0952
narozky1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.