Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Bylinky pro každého

Bylinky pro každého

Axel Gutjahr
Vše o pěstování, ošetřování a používání bylinek
Grada 2022, 128 s.

Není na světě bylina, aby pro něco nebyla, jak se můžeme přesvědčit v přitažlivě zpracované populárně naučné knize zkušeného znalce přírody Axela Gutjahra (nar. 1959) z východního Durynska.

Začátečníky stejně jako znalé bylináře zaujmou informace a rady, jak pěstovat, sklízet, uchovat a co nejlépe využít léčivé síly bylin pro zdraví, v kosmetice nebo v kuchyni. Můžeme je sbírat ve volné přírodě, pěstovat na zahradě, některé druhy i doma v květináčích a mít je tak po celý rok při ruce. Axel Gutjahr přesvědčí, že místo pro bylinky se najde všude a poskytuje mnoho praktických nápadů a doporučení pro jejich pěstování na zahradě i v bytě.

Zasvěceně provádí světem zelené medicíny, seznamuje s historií bylinkaření, s úspěšným pěstováním léčivek, prospěšných lidem, přírodě i jejím obyvatelům a zmiňuje, jak působí i v roli ochránců před zahradními škůdci. Například vedle česneku a cibule se daří mrkvi, saturejka odpuzuje mšici makovou a podporuje růst fazolí, zatímco bazalka chrání rajčata či zelí proti molicím a houbovým chorobám apod. Autor představuje jednotlivé rostliny na fotografiích s přehledným uvedením jejich znaků, účinků i užití. Vítané jsou recepty s využitím bylin v kuchyni, domácí medicíně a přírodní kosmetice.

Užitečná kniha s mnoha barevnými fotografiemi je spolehlivým průvodcem a rádcem, jak použít bylin pro zdraví i jako nepostradatelného koření v kuchyni.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-22
rovna_prava_pro_vsec...
P1090996
v-dolina2011-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.