Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Skrytá tajemství Prahy

Skrytá tajemství Prahy

David Černý
Grada 2021, 128 s.

Ve třetí knize úspěšné řady o tajemných koutech a historie Prahy nás David Černý, novinář, historik a fotograf, provede dalšími místy s mysteriózní minulostí. Jako oddaný obdivovatel staré Prahy založil projekt Miluju Prahu, v němž stejně jako v knihách odhaluje půvaby, slávu i pohnuté osudy naší okouzlující stověžaté metropole.


Čtenáře hned v úvodu zaujmou překvapivé vyhlídky ze střech pražských domů, zdobených sochami známých umělců. Autor nás pak zavede na Uhelný trh do proslulé staropražské pivnice U dvou koček, aby prozradil, proč se tomuto místu po tragické události říká lidově Pacifik. V článku věnovaném cestě Via Sancta z Prahy do Staré Boleslavi připomíná knížete Václava, který tudy putoval, aniž by to tušil, vstříc své smrti - na místo, kde se nyní nachází kostel nesoucí jeho jméno. Svatou cestu původně lemovalo čtyřicet čtyři kapliček, z nichž se zachovala necelá polovina.

V knize jsou připomínány architektonicky cenné sakrální stavby, tvořící typické pražské siluety, jako kostel sv. Mikuláše, Staroměstská mostecká věž, orloj, Loreta či františkánský kostel Panny Marie Sněžné, o nichž se dozvíme ne vždy zcela známá, avšak pozoruhodná historická fakta. Patří k nim i svatostánky založené Karlem IV. na Novém Městě pražském, jejichž spojnice tvoří kříž. Tato svatá ochrana představuje zároveň zamýšlenou symboliku nebeského Jeruzaléma.

David Černý si všímá i věkovitých památných stromů, dochovaných starých bizarních nákolníků a dalších zajímavostí, jimiž se Praha může nebo kdysi mohla chlubit. Zavede nás do nejkrásnější knihovny světa na Strahově v prostorách strahovského premonstrátského kláštera, která uchvátí bohatou výzdobou stejně jako množstvím vzácných knižních výtisků.

Velkoryse pojatá publikace, psaná s odborností a láskou, odhaluje tajemství pražských domů, kostelů i zákoutí. Čtivý text doplňuje množství úchvatných barevných fotografií. Nechybí pestrý kaleidoskop zajímavostí i starých snímků, jež uzavírá jmenný rejstřík.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier06
cyklomaraton-k24-201...
66_vylet_2809-1810
21-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.