Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Zen je ta největší lež všech dob

Zen je ta největší lež všech dob

Kódó Sawaki
Grada – Alferia 2021, 224 s.

Japonský zenový mistr Kódó Sawaki Róši (1880-1965), jeden z nejvýznamnějších učitelů 20. století, pozdvihl upadající umění ryzího zazenu, „který nelze nahradit rituály a ceremoniemi“ natolik úspěšně i mezi laiky, že zájem o jeho praktikování vzrostl nejen v Japonsku, ale i v západních zemích.
Když Kódó Sawaki v útlém věku osiřel, ujal se ho rodinný přítel, jenž se však raději věnoval vlastním zájmům. V šestnácti letech odešel z domova a nedlouho poté vstoupil do kláštera, kde po roce přijal mnišské jméno Kódó, proslulé jako „Kódó bezdomovec“, vystihující jeho celoživotní putování. Po válce se spolu se svým žákem Kóšó Učijamou uchýlil do opuštěného kláštera Antaidži, aby ho proměnil v chrám míru, vyhledávané místo s ryzí praxí zazenu. V roce 1949 se stal jeho opatem, vpravdě nekonvenčním, neboť většinu času se potuloval po Japonsku, aby šířil a vyučoval zen formou přístupnou i lidem v zapadlých a odlehlých místech. Kladl velký důraz na zbavení se zažitých stereotypů, tužeb a představ, jež nás svazují a omezují. „Cesta Buddhy se nesmí stát otřepanou frází, musí být nová v každém okamžiku.“

Naléhavost otázky smyslu našeho života v nás neumlčitelně vyvstává v různou dobu a s různou intenzitou. Prostřednictvím soustředěné a neustálé praxe to, co niterně hledáme, můžeme poznat. „Cílem tvého života musí být dospět k pravdě. O všechno ostatní si nemusíš dělat žádné velké starosti.“, říká mistr a díky jeho přímému, jednoduchému a upřímnému výkladu se zájemce dozví (ne)jednoduchý princip učení „Není nic, čeho by ses mohl chytit, nic, co by bylo definitivní. Tam, kde pustíš všechny vytvořené představy, tam začíná cesta.“

Jak učení vnímat? „Zazen je nevysvětlitelný: nemůžeš ho studovat. Zazen je skutečnost, která se od tebe nenechá ovládnout. To dělá skutečnost tak děsivou. Je zcela transparentní a bez chuti, proto je tak těžké ho vysvětlit.“ Oč vlastně jde? „Co děláme, když cvičíme zazen? Jediným pohledem nahlížíme celou krajinu univerza, aniž bychom k ní něco přidávali, nebo z ní něco odebírali. Praxe znamená opouštět ego v každém okamžiku.“

Kódó Sawaki připomíná, že je nutno žít život s respektem. „Dokonce i tvé rodinné problémy se rozplynou, kdybys jen deset dní zkusil druhým projevovat respekt.“ A rovněž potvrzuje, že „Výchova je vzájemné působení ze srdce do srdce.“

I když kniha mistrova učení, zaznamenaného jeho nejvěrnějšími žáky zdánlivě poněkud mate svým názvem, který se v ní ostatně také vysvětluje, nabízí jasný pohled na podstatu meditace vsedě a ozřejmuje, že „Zen ukazuje přímo na lidské srdce, podívej se do své přirozenosti a staň se Buddhou.“

„Žijeme ve skupinové hlouposti a pleteme si toto šílenství se skutečnými zkušenostmi. Je nezbytné, abyste se stali transparentními sami pro sebe a probudili se z tohoto šílenství. Zazen znamená opustit skupinu a kráčet po vlastních nohách.“

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140659
P6231602
luhacovice-20
p1140645
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.