Svatá Hora v proměnách času
Svatá Hora v proměnách času
Josef FryšVýpravná, graficky velkoryse pojatá publikace dává vyznít nádherným fotografiím proslulého svatého místa, jež doprovází úsporný text, poskytující všechny důležité informace. K zázračné sošce Svatohorské Panny Marie se již od roku 1611, kdy sem byla přenesena – údajně ji měl vyřezat první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, scházejí tisíce poutníků, prosících za vyslyšení modliteb.
Pouze tři české madony mohou mít korunu a svatohorská mezi ně od roku 1732 patří. Je jí zasvěcen velkolepý chrám, jemuž byl roku 1905 papežem Piem X. propůjčen čestný titul Bazilika minor, jež má podpořit „posílení vazeb jednotlivých kostelů s římským biskupem a zároveň má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí“. Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož pozdější přestavba nese otisk geniálního architekta Carla Luraga, je cenným příkladem vyvážené sakrální stavby. Celý komplex, k němuž vedou z města kryté schody, prošel v nedávných letech náročnou rekonstrukcí a návštěvníci mohou ocenit jeho jemnou, povznášející krásu.
Významné mariánské poutní místo prezentuje na pět set padesát historických černobílých i současných barevných fotografií, které zvou na usebranou prohlídku místa i procházku blízkým okolím. Vedou časem, v němž vyvstávají důležité události, ale také změny, které se dotkly stavby svatostánku, včetně nových stavebních úprav včetně citlivého restaurování maleb a celkové rekonstrukce. Snímky, často velmi vzácné, dokumentují s vysvětlujícím textem i průběh korunovačních průvodů a církevních slavností až do roku 2017.
V závěru reprezentativní publikace čtenář uvítá názorné plány interiéru Svaté Hory a jejího blízkého okolí s podrobnou legendou též v německém a anglickém jazyce i přehledný rejstřík.
Kniha potěší nejen milovníky sakrálního umění, ale i mnoho těch, kteří areál slavného poutního mariánského místa rádi navštěvují nebo se k návštěvě teprve chystají.
Plzeň, Starý most 2017, 208 s.
Dana Vondrášková