100 zajímavostí z plzeňských archivů
100 zajímavostí z plzeňských archivů
Kolektiv autorůŠťastný nápad plzeňských archivářů oživit příběhy ukryté v archivních fondech odhaluje pozapomenuté události, jež kdysi čeřily v Plzni život politický, kulturní i společenský. Čtenáře seznamují s dávnou i novější historií Plzně, již dokládají často pozoruhodné objevy z autentických dokladů a snímků.
Autoři vybrali zajímavá a různorodá témata, které prezentují unikátními materiály ze státních archivů i ze soukromých sbírek. Uvádějí je historii archivů včetně dokumentů s pohnutou minulostí, je zde představena také nejstarší památka – pečetidlo z přelomu 13. a 14. století, dochovaná městská kniha z doby 1407-1411, oblíbené loutky Hurvínka a Spejbla a revolučního Kašpárka nebo čtyři cenné zlaté buly a odhalují rovněž tajemství bohatého Archivu společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s. Cenný je záznam české hymny či originály cechovních listů, ale i dramatické snímky z manifestace proti monarchii. Pozoruhodné Zákrejsovy plány Plzně zaujmou, stejně jako smělé návrhy na řešení dopravy v centru města, anebo historické mapy, snímky z návštěvy císaře pána i unikátní soubor školních sešitů rakouských arciknížat. Nechybí ani hodnotné materiály legendárního historika, etnografa a ředitele Národopisného muzea Plzeňska, Ladislava Lábka. Novodobější historii dokumentují fotografie ze srpna 1968, ze spartakiád ve Štruncových sadech a mnoho dalších archivních vzpomínek. Zaujme zajímavý, ale nerealizovaný návrh nové synagogy, vznik ochranné známky Škoda, ale také zážitky rodiny Eretových z osvobození Plzně nebo osud Luboše Hrušky, výjimečného člověka, který vytvořil proslulou Meditační zahradu, kam se sjíždějí návštěvníci z celého světa.
Je vzrušující probudit zvídavost a nechat se vést výpověďmi jinak běžně nedostupných, pozoruhodných archivních pramenů, které v mnohém překvapí.
Starý most 2017, 168 s.
Dana Vondrášková