Stručná historie času
Stručná historie času
Stephen William HawkingOd velkého třesku k černým dírám
Když 14. března 2018 zemřel jeden z největších vědců, Stephen W. Hawking (nar. 1942), pociťovali všichni, kdo jej znali, velkou, nenahraditelnou ztrátu. Přes vážné onemocnění amyotrofickou laterární sklerózou, tvrdil, že vedle tohoto hendikepu ho potkávalo téměř ve všech směrech štěstí a podpora jeho ženy Jane a dětí mu umožnily vést „celkem normální život a dosáhnout úspěšné kariéry“. Slavný fyzik se stal již za svého života legendou a za přínos vědě byl vyznamenán mnoha prestižními cenami.
Knihu o prostoru a času, vydanou v roce 1988, napsal srozumitelně a čtivě pro širokou veřejnost. Stala se okamžitě bestsellerem, jemuž se dostalo velkých ovací i řady poct a jen do roku 2002 se prodalo devět miliónů výtisků. Carl Sagan z Cornellovy univerzity v jejím úvodu píše, je „pozoruhodná nejenom širokým záběrem, ale i letmým pohledem do autorovy mysli. Průzračně odhaluje hranice fyziky, astronomie, kosmologie – a odvahy.“
Autor populární formou přibližuje zásadní témata kosmologie a část vyšší úrovně matematiky. Poznatky o vesmíru, jež člověka odjakživa fascinuje, se jeví v novém rozměru i díky objevům kvantové teorie gravitace, zahrnující jak obecnou relativitu, tak kvantovou teorii. Čtenář má jedinečnou možnost nahlédnout do tajemství kosmu a seznámit se s vědeckým bádáním i teoriemi o jeho vzniku, rozpínavosti, osudu nebo o tzv. černých dírách. Možná ho překvapí, co může vyjadřovat pojem času a prostoru, jak působí elementární částice a síly v přírodě, či informace o principu neurčitosti.
Poslední kapitola „Co nebývá v životopisech“ se zmiňuje o Albertu Einsteinovi, Galileo Galileiovi a Isaacu Newtonovi. Knihu uzavírá slovníček a praktický rejstřík.
Svou práci autor zakončuje úvahou: „Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve všech svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců. Potom my všichni – filozofové, vědci, obyčejní lidé – se budeme moci účastnit diskusí nad otázkou, proč my a vesmír existujeme. Nalezneme-li odpověď, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha – protože pak pochopíme mysl Boha.“
8. dotisk, Dokořán 2018, 204 s.
Dana Vondrášková