Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Legislativa Sociální reforma - články Schválení návrhu zákona, kterým se ruší sKarty (NRZP)

Schválení návrhu zákona, kterým se ruší sKarty (NRZP)

V ážení přátelé, asi už víte z médií, že Poslanecká sněmovna včera schválila návrh senátního zákona, kterým se ruší Karty sociálních systémů, tzv. sKarty. Po více jak ročním úsilí se nám podařilo dosáhnout zrušení projektu, který nás nutil povinně mít bankovní konta u České spořitelny, svěřovat osobní údaje různým komerčním subjektům a vytvářel pro nás obtížné prostředí, protože bankomaty jsou velmi často nepřístupné.

Nyní půjde návrh zákona zpět do Senátu, ale tam neočekáváme žádné problémy a předpokládáme, že Senát návrh zákona bez problémů schválí. Po podpisu pana prezidenta vstoupí zákon v praxi. Po té co vstoupí zákon v účinnost, budou použity tři různé postupy, podle toho zda osoba je vlastníkem sKarty nebo není.

U těch lidí, kteří vlastní sKartu a jejím prostřednictvím dostávají nějakou dávku, oznámí dopisem Úřad práce, jak dále postupovat. Do té doby, než dojde ke změně systému, budou dávku dostávat i nadále prostřednictvím sKarty.
Pokud lidé sKartu nevlastní, nic se pro ně nového neděje a dávky budou pobírat stejným způsobem jako dosud.
V případě, kdy občan vlastní speciální sKartu pro zdravotně postižené, tedy průkaz OZP v podobě sKarty, obdrží občan dopis od Úřadu práce s informacemi, kdy a jak dojde k výměně této sKarty za průkaz OZP a zároveň dostane informaci o změně výplaty dávky, tedy ne prostřednictvím sKarty. Dávky bude pobírat způsobem, který používal před vyzvednutím sKarty.

Vážení přátelé, včera Poslanecká sněmovna projednala v prvním čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony – tisk 1058. Tentýž večer se sešel Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny k tomuto návrhu zákona. Jednání Výboru jsem se účastnil. Pokud jde o zákon o sociálních službách, nedochází v tomto zákonu k zásadním systémovým změnám. Jediná důležitá věc je, že se odkládá převod kompetencí ve financování sociálních služeb na kraje o dalším rok. To znamená až do roku 2015.

Podstatně významnější je změna zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Výbor pro sociální politiku ve večerních hodinách přijal rozsáhlý pozměňovací návrh, který reaguje na ukončení sKarty. Nový návrh obsahuje změnu právní úpravy nároku na průkaz OZP a příspěvku na mobilitu. Návrh vychází z nesouhlasného stanoviska Národní rady osob se zdravotním postižením s více účelovým využitím posudku o zdravotním stavu, které bylo zavedeno tzv. sociální reformou 2011.

Opět se zavádí samostatné řízení nároku na průkaz OZP na základě posouzení zdravotního stavu. Nárok na průkaz OZP se nebude již posuzovat podle kritérií, která jsou určena pro stanovení nároku na příspěvek na péči. Nové řešení obnovuje třístupňovou závažnost funkčních poruch, pohyblivosti a orientace. Ministerstvo k tomuto návrhu zákona ještě vydá vyhlášku k vymezení stavů, které se považují za podstatné omezení pohyblivosti nebo orientace pro účely nároku na průkaz OZP. Je to vlastně princip, který jsme celou dobu prosazovali. Současně se mění příspěvek na mobilitu. Navrhuje se poskytovat příspěvek na mobilitu osobám, které jsou starší 1 roku, a které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P. Ministerstvo ve svém rozsáhlém pozměňovacím návrhu prosazovalo, aby osoby starší 18 let, které mají průkazu ZTP z důvodu praktické nebo úplné hluchoty neměly nárok na příspěvek na mobilitu. Tento návrh byl odůvodňován tím, že tyto osoby používají veřejnou hromadnou dopravu, na kterou mají z důvodu vlastnictví průkazu slevu. Připravil jsem pozměňovací návrh, který podal pan poslanec Roman Sklenák. Moje odůvodnění se vztahovalo k tomu, že osoby neslyšící, mající průkaz ZTP, opravdu mají slevu ve veřejných dopravních prostředcích, ale často s nimi musí cestovat průvodce, který jim pomáhá v komunikaci. Za tohoto průvodce musí neslyšící hradit plné jízdné. Výbor pozměňovací návrh pana poslance Sklenáka schválil, takže osoby, které jsou prakticky nebo úplně hluché, budou i nadále pobírat příspěvek na mobilitu. Do bodu 4. přílohy zákona č. 329/2011Sb., se podařilo doplnit, že zdravotním postižením odůvodňujícím přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla bude také anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování. To znamená, že lidé, kteří mají amputaci ve stehně, ať s možností oprotézování či bez možnosti oprotézování budou mít vždy nárok na příspěvek na nákup motorového vozidla. Výbor ještě přijal pozměňovací návrh předsedy Výboru pana poslance Vacka, který navrhl, aby nárok na průkaz ZTP měly také osoby s poruchou autistického spektra. Tento návrh však pravděpodobně může být příští týden nějakým způsobem korigován.

Návrh zákona - tisk  1058 bude ve druhém a třetím čtení v Poslanecké sněmovně projednán příští týden. Vzhledem k očekávanému rozpuštění Poslanecké sněmovny je potřeba velkého spěchu. Přesto se nám podařilo účastnit se všech jednání a mít vliv na konečnou podobu zákonů.

Vážení přátelé, v příloze Vám posílám konečnou podobu úpravy tisku 1058, tak jak byla schválena Výborem pro sociální politiku Poslanecké sněmovny.

Přeji Vám všechno dobré

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

23
img_9258
rakousko2011-18
luhacovice-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.