Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Legislativa Novinky v legislativě Co nás čeká v roce 2011

Co nás čeká v roce 2011

ČESKO V ROCE 2011 - Nejdůležitější změny a jak se připravit na jejich dopady - Stavební spoření (1.1.): Sníží se státní podpora stavebního spoření, 10 % přispěje stát na stavebním spoření k ukládané částce. Nejvyšší pokles podpory bude u smluv uzavřených před rokem 2004. Na ty dnes stát přispívá 25 % vkladu, maximálně 4 500 korun ročně, u novějších je to 15 %, maximálně 3 000. Od ledna dostanou staří i noví klienti jen 10 % příspěvek, maximálně 2 000 korun ročně. Co s tím? Na vypovídání smlouvy není třeba spěchat.Vyplatí se počkat na rozhodnutí ÚS, před kterým chce omezení státní podpory napadnout ČSSD. Uzavření nové smlouvy v budoucnu může být navíc ještě méně výhodné než si nechat tu současnou.

Platy ve státní sféře (1.1.)

o Mzdách začnou rozhodovat nadřízení

645 tisíc lidí pocítí změny na výplatních páskách.

Na úřadech, v nemocnicích, v knihovnách a řadě dalších míst už nebudou lidé dostávat plat podle toho, na co mají podle délky praxe nárok. Nadřízení budou v rámci daného rozpětí určovat, komu plat snížit a o kolik a komu případně přidat.

Co s tím?

Snížení platu lze oznámit ze dne na den. Že vám od ledna zaměstnavatel sebere peníze, se tak můžete dozvědět až 30. prosince. Bránit se ale v zásadě nemůžete, můžete maximálně odporovat nebo vyhrožovat výpovědí.


Deregulace nájemného (1.1.)

Stát přestává určovat nájmy

2013. Až v tomto roce se ale uvolní nájmy v Praze

Stát přestane určovat nájmy ve více než polovině bytů s nyní regulovaným nájmem. Zvýšení nájmu musí majitel nájemníkovi oznámit minimálně tři měsíce dopředu.

Co s tím?

Pokud jste žádné oznámení o zvýšení nájmu nedostali, nemůže vám být zvýšen hned od ledna. I pokud už takové oznámení v ruce máte, ale s vyšším nájmem nesouhlasíte, nemusíte začít platit víc. Dál sice platí původní výše nájmu, riskujete ale soudní spor s majitelem.


Dražší energie (1.1.)

Stoupne cena Elektřiny, vody a někde i plynu

4,6 % si za elektřinu připlatí v průměru domácnosti

Vytápění a ohřev teplé vody elektřinou ale podraží více.

Ceny plynu vzrostou jen u RWE, a to o dvě procenta.Zdraží i voda, někde i o třetinu.

Co s tím?

Porovnejte cenu elektřiny a plynu, jakou byste dostali u konkurence. Pokud ani tak nemůžete účty za energie snížit, zvažte jiný způsob vytápění a investujte do úspor.

Kromě velkých výdajů, jako je výměna oken nebo zateplení domu, ušetříte i vypínáním elektrospotřebičů.


Změny důchodů (30.9.)

Od října se budou penze počítat jinak

80 % lidí dostane podle nových pravidel nižší důchod

Změny se dotknou jen těch, kdo půjdou do penze po 30. září 2011. Ministerstvo práce navrhuje snížit důchody lidem s příjmy 12 000 až 36 000 korun měsíčně. Ti kdo vydělávají víc, si polepší.

Co s tím?

Chystáte-li se odejít do penze v příštím roce, zjistěte si, zda dostanete vyšší důchod podle současného, nebo nového výpočtu. Pokud máte střední příjmy, vyšší důchod dostanete do konce září. Lidem s nadprůměrnými příjmy se vyplatí počkat do října.


Domácnosti utratí víc za energie. Pocítí i deregulaci nájemného

Příjmy

Platy

- 10 %
od ledna se zásadně změní odměňování více než půl milionu lidí placených z veřejných rozpočtů. Vláda pošle na jejich platy o deset procent peněz méně.

Plošně ale klesnou platy jen policistům, hasičům a dalším příslušníkům ozbrojených složek.

U ostatních profesí začne platit tzv. pásmové odměňování, kdy výše platu přestane být přímo vázána na délku praxe. I člověk s dvaceti lety praxe bude moci dostat nástupnický tabulkový plat a naopak člověk bez praxe může dostat vyšší plat než jeho zkušenější kolega. Spolu se snížením financí na mzdy ale tenhle mechanismus v řadě případů povede ke snížení platu.

Smluvní platy

Pro lékaře se dvěma atestacemi, náměstky ministrů a všechny další zaměstnance státu zařazené do 13. nebo vyšší platové třídy přestanou být závazné tabulkové platy a s vedením si mohou domluvit smluvní plat v jakékoli výši.

Vítězové? Učitelé

Jako jediní dostanou přidáno. Nejvíce, o tisícikoruny měsíčně, stoupnou tabulkové platy mladým kvalifikovaným učitelům. Až o sedm a půl tisíce měsíčně si polepší učitelé v mateřských školách s bakalářským titulem. Téměř o 5500 jejich začínající kolegové na základních školách a na středních školách o více než čtyři tisíce korun. Podmínkou ale je, že mají vysokoškolské vzdělání, a to ještě takové, které pro daný stupeň školy předepisuje zákon.

Politici a soudci

O pět procent klesnou platy všech ústavních činitelů. Poslanci i senátoři tak na základním platu 59 000 hrubého měsíčně přijdou o 2950 korun měsíčně. Premiérovi se sníží plat z 158 304 na 150 389, tedy téměř o osm tisíc. Soudci přijdou o pět procent platu oproti roku 2009.

Stropy pojistného

Odkládá se plánované snížení stropů na sociální a zdravotní pojištění. I od ledna tak lidé budou platit pojištění z příjmů až do šestinásobku průměrné mzdy, tedy zhruba 148 tisíc měsíčně. Dobře vydělávajícím lidem neklesnou odvody.

Pokud by se stropy vrátily na čtyřnásobek (asi 99 000 měsíčně), jak se původně počítalo, lidé s vysokými příjmy by na zdravotním a sociálním pojistném ušetřili tisíce korun měsíčně.

Důchody:

Od ledna se zvýší starobní penze v průměru o 371 korun měsíčně. Základní výměra důchodu, kterou mají všichni penzisté stejnou, se zvýší o 60 korun na 2 230 korun měsíčně. Procentní, která se odvíjí od předchozí výše příjmů a odpracované doby, o 3,9 procenta. Osmitisícový důchod vzroste zhruba o 260 korun měsíčně, čtrnáctitisícová penze o 460 a důchod třicetitisícový o více než tisícikorunu měsíčně. Průměrná penze se zvýší z 10 093 korun na 10 494 korun měsíčně.


Bydlení

Deregulace nájemného

Od ledna se uvolní nájmy pro prvních 450 tisíc domácností. To je 60 procent těch, co bydlí v obecních bytech, nebo u soukromého majitele za doposud státem regulovaný nájem. Kolik budou od ledna za byt platit si nájemníci musí domluvit s majitelem. Pokud se neshodnou, bude o jejich sporu rozhodovat soud. Deregulace začne platit ve většině měst a obcí v Česku, například v Litvínově, Táboře, Jindřichově Hradci, Kroměříži nebo Aši. Z velkých měst ale jen v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze a ostatních krajských městech a ve všech obcích Středočeského kraje nad 10 000 obyvatel se budou nájmy uvolňovat až o dva roky později, tedy od ledna 2013. Nájmy se mohou zvýšit v řádech tisícikorun měsíčně.

Cena energií

Plyn

+2 %

Plyn podraží těm, kteří jej odebírají od společnosti RWE (největší prodejce v ČR), a to o dvě procenta.

Pražská plynárenská ceny nemění. Společnost E.ON, která plyn dodává na jihu Čech, naopak ceny o 4,7 procenta sníží, i tak budou ale vyšší, než byly v první polovině letošního roku před červencovým zdražením o šest procent.

Elektřina

Domácnostem od ledna zdraží elektřina v průměru o 4,6 procenta. Tedy za předpokladu, že bude platit zákon, kterým se zmíní dopady nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jinak bude růst až dvojnásobný. Zdražení nejvíce pocítí ti, kteří využívají nižších sazeb. Vytápění a ohřev teplé vody elektřinou podraží i o více než deset procent. Domácnosti si tak prakticky nevšimnou, že ceny samotné elektřiny v příštím roce u všech dodavatelů klesnou.

Voda

Od ledna zdraží i voda. V některých případech o jednotky procent, například v Plzni ale ceny vzrostou o více než třetinu. Domácnosti tak budou za vodu podle města platit 60 až 75 korun za kubík.

Kontrola komínů

Po desítkách let se mění pravidla pro čištění komínů. Přibývá povinnost nechat si jednou za rok vystavit zprávu o výsledku kontroly nebo čištění komína. Počet čištění se ale snižuje a oficiálně se zavádí i možnost, aby si lidé komíny čistili sami. V takovém případě ale jednou za rok musí kontrolu udělat profesionál. U kotlů na pevná paliva s celoročním provozem je od ledna čištění komína povinné třikrát za rok (nyní je to šestkrát), při sezonním provozu dvakrát. U plynového kotle k vám kominík musí přijít jednou ročně na kontrolu a jednou musíte komín vyčistit. Pokud nebudete mít zprávu od kominíka, pojišťovna nemusí uhradit celou škodu po případném požáru.


Daně

Povodňová stovka


Snížení slev na dani o 100 korun měsíčně pocítí všichni, kdo platí daně z příjmů. Vláda zatím tvrdí, že téměř pět miliard, které tak vybere, použije na boj proti povodním. Pokud se ale bude rozpočet vyvíjet špatně, připouští, že peníze může použít na snížení schodku. Každý tak zaplatí ročně na daních o 1 200 korun víc.

Stavební spoření:

2 000 Kč je maximální roční příspěvek, který stát poskytne na jednu smlouvu o stavebním spoření

Stát snižuje podporu stavebního spoření. Lidé, kteří takto spoří, přijdou kvůli speciální dani o polovinu státní podpory za letošní rok. Příspěvek státu navíc do budoucna klesne z 15 a 25 procent na 10 procent ročního vkladu střadatelů. Maximálně bude činit 2 000 korun ročně, místo současných 3 000 nebo 4 500. Od ledna budou navíc zdaněny patnáctiprocentní daní úroky z vkladů ze stavebního spoření.

Vyšší daně pro pracující důchodce

Dobře vydělávajícím důchodcům stát zdaní penzi. Senioři, kteří v důchodu vydělají více než 70 000 měsíčně, nebo 840 000 ročně z něj budou platit patnáctiprocentní daň, jako z ostatních příjmů. Důchodci již nyní platí daň ze své penze, ale jen tehdy, pokud je jejich důchod vyšší než 24 000 korun měsíčně. Nové zdanění penzí může dobře vydělávající důchodce připravit o tisícikoruny měsíčně.

Zdanění poslaneckých náhrad

Náhrady (70 000 až 100 000 korun měsíčně), které výrazně zvyšují základní poslanecký plat 59 000 korun hrubého měsíčně, nejsou nyní daněny. Od ledna se to má změnit. Daněna 15 procenty bude ale jen ta část náhrad, kterou poslanci dostávají přímo, tedy například ošatné nebo dopravné, plat asistenta nebo stravné při zahraničních cestách se nebude nově danit. Poslanci tak přijdou o několik tisíc měsíčně.

Zdanění výsluh policistů

Výsluhy, na které mají příslušníci bezpečnostních složek nárok po 15 letech ve službě, budou podléhat patnáctiprocentní dani. Na výsluhy stát vyplácí čím dál tím víc peněz. Loni to byly tři miliardy. Výsluhy se zdaněním sníží o tisícikoruny měsíčně. Při výsluhách 60 000 měsíčně to bude o 9 000 korun. Nadále nezdaněné ale zůstává jednorázové odchodné policistů.

Zdanění příjmů prezidenta

Prezidentovi končí výjimka. Danit se začne jeho plat i paušální náhrady. Zdaní se i renta a peněžité náhrady bývalým hlavám státu. Prezident Václav Klaus tak přijde o více než padesát tisíc korun měsíčně a exprezident Václav Havel o 15 tisíc korun měsíčně.


Zdravotnictví

Nižší nemocenská


Lidé při dlouhodobém marodění budou dále dostávat nižší nemocenskou. Od druhého měsíce se jim nebude zvyšovat, což mělo původně kvůli rozpočtovým úsporám platit jen letošní rok. I za třetí týden nemoci budou navíc od ledna dostávat náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a na nemocenskou od státu budou mít nárok až od čtvrtého týdne nemoci. Nyní ji dostávají od třetího týdne. Zaměstnavatel však náhradu vyplácí jen za pracovní a ne za kalendářní dny. I proto budou nemocní v příštím roce dostávat méně peněz.

- 8 500 Kč

Člověk s hrubým příjmem 30 tisíc měsíčně například za čtyři měsíce nemoci dostane zhruba o osm a půl tisíce korun méně než loni, tedy před zavedením Janotova úsporného balíčku. Za první měsíc přijde o 1 000 korun, za druhý o 1 500 korun a za každý další pak o 3 000 korun.

Lidé s příjmy 20 000, 40 000 nebo 60 000 hrubého měsíčně přijdou za čtyři měsíce nemoci zhruba o 6 000, 10 000 nebo 12 000 korun.

Nemocnice

Zdravotní pojišťovny pošlou nemocnicím o dvě miliardy korun méně. Ty budou muset šetřit. Pravděpodobné je, že se u některých zákroků zkrátí doba hospitalizace, a pokud to bude možné, budou pacienti léčeni ambulantně. Prodloužit se může také čekací doba na neakutní operace, a to nejen kvůli financím, ale i hromadným výpovědím, ke kterým se chystají nemocniční lékaři. Pokud jich ke konci roku podá výpověď většina ze čtyř tisíc, kteří výzvu Děkujeme odcházíme podepsali, počítá vláda s uzavíráním některých oddělení a slučování menších nemocnic. Výpovědi dávají lékaři ke konci roku a 1. března tak nepřijdou do práce.

Ceny léků

Během roku může přijít několik výkyvů, kdy budou doplatky na léky klesat i stoupat. Jejich změny přináší také pokračující revize cen léčiv. Ta doplatky zvýší, podle ministerstva zdravotnictví ale jen přechodně. Pokud nebude prodlouženo snížení úhrad a maximálních cen léků od sedm procent, zavedené původně jen pro letošek Janotovým balíčkem, tak od ledna zhruba polovina léků zvýší cenu. Ale víc zaplatí pojišťovny. Pacienti by měli doplácet zhruba stejně jako nyní, nebo méně. Pokud by ale později během roku došlo k dalšímu snížení úhrad pojišťoven, doplatek pro pacienty se skokově zvýší.

Dávky

Podpora v nezaměstnanosti

45 %

Ten, kdo z práce odejde dohodou nebo na vlastní žádost, dostane od ledna jen 45 % předchozího platu.

Nezaměstnaní nebudou mít nárok na podporu po dobu pokrytou odstupným. Pokud si člověk při odchodu z práce vyjedná například půlroční odstupné a je mu méně než padesát let, od státu nedostane nic. Další novinkou je nižší podpora pro ty, kdo z práce odejdou dohodou nebo na vlastní žádost. Zatímco nyní mají stejně jako ostatní nezaměstnaní první dva měsíce nárok na 65 %, další dva na 50 % a poté na 45 % platu, od ledna dostanou rovnou jen nejnižší podporu, tedy 45 % předchozího platu. Končí také možnost přivýdělku pro lidi na podpoře.

Porodné

Od ledna budou třináct tisíc korun při narození dítěte dostávat jen nejchudší rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. I ty je ale dostanou jen na první dítě. Pokud jsou prvorozená dvojčata, rodiče dostanou 19 500 korun. O porodné tak přijdou všichni rodiče samoživitelé s příjmy nad 7 500 korun čistého měsíčně a páry, které vydělávají víc než 13 150 korun čistého měsíčně.

Rodičovský příspěvek

Škrty se výrazně dotknou rodičů, kteří budou příští rok čerpat čtyřletou rodičovskou, tedy i studentů nebo nezaměstnaných, kteří si třínebo dvouletou ani zvolit nemohou. Zatímco dnes jim klesá příspěvek ze 7 600 na 3 800 korun až 22. měsíc po porodu, od ledna to bude již od 10. měsíce. Na čtyřleté rodičovské tak přijdou až o 45 600 korun. Příspěvek se sníží i rodičům, kteří jej začali čerpat už letos.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči v prvním stupni se sníží ze současných 2 000 na 800 korun měsíčně lidem starším 18 let. Pro děti do 18 let zůstane 3 000 korun měsíčně jako nyní. Při větší míře závislosti se příspěvek nesnižuje nikomu. O 1 200 korun měsíčně přijdou senioři, kteří jsou mírně závislí na pomoci ostatních.

Sociální příplatek

Zůstane zachován rodinám s postiženými dětmi, kteří takto dostávají i tisíce korun měsíčně. Jeho rušení v ostatních případech se ale dotkne hlavně osamělých rodičů a vícedětných rodin s příjmy nižšími, než je dvojnásobek životního minima. Některé budou místo toho čerpat pomoc v hmotné nouzi. Pohorší si například samoživitel s dítětem mladším pěti let, pokud vydělává méně než 8 960 korun čistého, nebo pár se stejně starým dítětem, který má méně než 14 160 korun čistého.

Překlenovací příspěvek:

Vzniká nový příspěvek pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat jako OSVČ. Až pět měsíců budou mít nárok na téměř 6 000 korun měsíčně. Ty mohou použít na dopravu materiálu a opravu nebo pronájem provozovny.


Další změny k 1. 1. ...

Končí platnost starých řidičských průkazů

Od Nového roku přestanou platit řidičské průkazy vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Prvního ledna už budou průkazy neplatné. Pokud s nimi budou řidiči i nadále jezdit, hrozí jim pokuta až 2 500 korun. Výměna trvá přibližně tři týdny. K poslednímu listopadu chybělo podle statistik ministerstva dopravy vyměnit ještě 425 tisíc průkazů.

Nové lékárničky

300 Kč
stojí nová lékárnička do auta.

Už od Nového roku budou muset řidiči vozit nové typy lékárniček. Povinný už nebude například svírací špendlík, zato přibyla fólie pro přikrytí prochladlého těla nebo resuscitační maska. Nová lékárnička stojí zhruba 300 korun.

Nové značky

Řidiči už se setkávají s novými značkami jako například vjezd cyklistů v protisměru nebo přejezd pro cyklisty. Další novinkou má být v průběhu roku značka nabádající k dodržování bezpečné vzdálenosti. Mají ji již například na Slovensku nebo v Rakousku. Půjde o informativní tabuli, kterou doplní značení na silnici.

Méně billboardů u dálnic

Spolu s Novým rokem začíná éra rušení billboardů u dálnic. Ministerstvo dopravy se rozhodlo neprodlužovat nevýhodné smlouvy s agenturami. Ty budou muset sundat na 400 a v příštím roce pak zhruba 500 velkoplošných reklam. Po roce 2012 by mělo být podle ministerstva u silnic jen zhruba dva tisíce billboardů, a to u silnic nižších kategorií, které spadají pod krajské úřady.

Modré karty pro cizince

Mohou o ně žádat vysokoškoláci z celého světa, minimální vzdělání je tříleté vysokoškolské nebo vyšší odborné. Jsou vydávány na dva roky s možností prodloužení. Trvalý pobyt v EU díky kartě cizinec ze třetí země získá už za pět let. Hned od začátku s ním ale v unii může žít i jeho rodina. Může ale přijít jen tehdy, pokud jeho mzda bude minimálně 1,5násobek průměrné mzdy, tedy zhruba 35 000 korun měsíčně.

Víza pro cizince

Vyřizování dlouhodobých pracovních, studentských i pobytových víz přejde z cizinecké policie pod ministerstvo vnitra. Na úřad nebude moci jít prostředník, takže čekání ve frontách se nevyhnou ani cizinci, kteří pracují na špičkových pozicích. Cizincům zdraží zdravotní pojištění, ani nadále nebudou mít přístup do veřejného zdravotního pojištění. Policie bude moci kontrolovat, zda cizinci, vedení jako podnikatelé, opravdu podnikají. Ti budou navíc muset prokazovat měsíční výdělek.

Změna hodností v armádě

Kvůli synchronizaci s NATO se nově zavádí hodnostní sbory mužstva a poddůstojníků, upravuje se také hodnostní sbor praporčíků. Ruší se hodnost štábního rotmistra, podpraporčíka a podporučíka. Přes polovinu vojáků čeká snížení hodnosti, nemá to ale mít vliv na výši jejich platu.

Mít z půdy parcelu zdraží několikanásobně

Projekty na zastavění zemědělské půdy vyjdou od Nového roku dráž. Stát totiž několikanásobně zdraží poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. To se promítne do cen všech typů staveb: rodinných domů, komerčních budov i dopravních staveb. U nejbonitnějších půd se poplatky za vynětí zvýší v průměru 14x, u těch nejméně hodnotných 2x. Například poplatek za hektarový pozemek zařazený v průměrné III. bonitní půdě, za jehož vynětí z půdního fondu se nyní v průměru zaplatí 61 tisíc korun, bude nově stát více než 300 tisíc korun. Poplatky za vynětí půdy se nezměnily od roku 1992 a patří k nejnižším v Evropské unii.


... a během roku

květen

Státní maturita


Studenty posledních ročníků středních škol příští rok v květnu čeká státní maturita. Středoškoláci tak budou skládat maturity dvě: školní (která bude mít stejnou podobu jako dosud) a navrch ještě státní. Studenti musí úspěšně projít oběma zkouškami, jinak nebudou mít ukončené středoškolské vzdělání. Státní maturita se bude příští rok skládat povinně ze dvou předmětů - z českého jazyka a poté volitelně z matematiky nebo cizího jazyka. Maturanti si mohou také zvolit ze dvou úrovní obtížnosti. Ministr školství Josef Dobeš (VV) věří, že "strašák" státní maturity přivede méně nadané žáky základních škol do učebních oborů, o které je nyní nízký zájem.

květen

Čipové karty


Od května budou muset mít všichni cizinci ze zemí mimo Evropskou unii biometrický průkaz s otisky prstů a zobrazením obličeje. Dospělí za něj zaplatí o 1 500 korun víc než dnes, tedy 2 500 korun, děti o 500 korun víc, tedy 1 000 korun. Ztráta průkazu bude pokutována částkou 4 000 korun.

červen

Prodej zemědělské půdy cizincům

Skončí zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům. V květnu vyprší výjimka, kterou si Česko vyjednalo při vstupu do EU. Podle ní cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí. Už dnes ale desítky tisíc hektarů vlastní zahraniční právnické osoby se sídlem v ČR. Kromě nich mohou podle výjimky zemědělskou půdu v Česku nakupovat také občané EU, kteří zde nejméně tři roky žijí a hospodaří. Přes prostředníky mohou půdu získávat i ze státního Pozemkového fondu. Nemovitosti k bydlení mohou cizinci v Česku kupovat už od května 2009. Maďarsko a Slovensko na rozdíl od Česka požádaly Brusel o prodloužení moratoria.

do konce června

Hospitalizační poplatek 100 Kč


V první polovině roku chce ministerstvo zdravotnictví zvýšit poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun, a to bez výjimek pro všechny pacienty.

Plánuje se také zvýšení poplatku za návštěvu ambulantního specialisty, pokud k němu přijde pacient bez doporučení praktického lékaře. Ten by měl stoupnout ze stávajících 30 na 90 korun. Není ale jisté, zda se tak stane ještě před koncem roku, nebo až spolu s dalšími změnami v roce 2012.

září

Nový předmět - dopravní výchova


V českých základních školách se budou zřejmě děti učit nový předmět. Od nového školního roku přibude podle ministra školství Josefa Dobeše dopravní výchova. S nápadem přišla expertní skupina, která na ministerstvu dopravy pracuje na koncepci zlepšení dopravy. Zatím není jasné, zda se splní také přání expertů, kteří chtějí, aby byl předmět povinný.

září

Zápisné


Změna může příští rok potkat i vysokoškoláky, byť zatím nic není jisté. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce univerzitám kompenzovat dvoumiliardové škrty, které je příští rok postihnou. Navrhuje proto už od září 2011 zavést takzvané zápisné. To má činit maximálně šest tisíc korun za akademický rok s tím, že přesnou částku si každá škola určí sama. Studenti by zápisné platili na začátku každého ročníku. Zápisné má podle Dobešovy představy fungovat pouze do roku 2013, kdy bude oficiálně zavedeno školné.

říjen

Důchody se budou počítat jinak


Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu se na konci září změní výpočet důchodů pro ty, kdo do penze odejdou po tomto datu. Podle plánu ministerstva práce a sociálních věci, který se ale během schvalování ještě může změnit, na tom vydělají lidé s příjmy nad 36 000 korun měsíčně. Všichni, kdo vydělávají 12 až 36 tisíc, ale dostanou důchod o stokoruny nižší. Lidí s nejnižšími příjmy by se nový výpočet neměl dotknout, jejich penze ministr Jaromír Drábek snižovat nechce. Na svém zůstanou i všichni stávající penzisté.


Podnikatele čekají vyšší odvody

Daně, odvody a cla

DPH - boj proti únikům


Nejdůležitější změny zákona o dani z přidané hodnoty se dotknou obchodníků s emisními povolenkami a pohonnými hmotami. Právě v těchto dvou oblastech docházelo v posledních letech k daňovým nedoplatkům odhadovaným jen u pohonných hmot na téměř dvě desítky miliard korun. Nově bude povinnost odvézt DPH přenositelná i na toho, kdo zboží koupí. Už tak nebude možné, že se k dani přihlásí prostředník, který po uzavření miliardových transakcí ukončí svou činnost, a finanční úřad tak nemá od koho nedoplatek vymáhat.

Firmy už také nebudou muset platit DPH z nedobytných pohledávek. Pokud tedy firma vyfakturuje zboží, za které zákazník nikdy nezaplatí, DPH stát vrátí.

Celní předpisy

Od Nového roku bude elektronické podávání celních deklarací povinné prakticky ve všech případech. Smůlu tak bude mít ten, kdo dává přednost formulářům. V nových předpisech ale může mást několik nedořešených detailů. Poradenské společnosti například upozorňují na to, že bude potřeba u menších zásilek uvádět i počet kusů na tři desetinná místa. Novinkou je i uvádění hmotnosti menších zásilek s přesností na gramy.

Nový daňový řád

V Česku platí od 1. 1. 2010 nový daňový řád. Zavádí několik důležitých změn. Jestliže finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. Ministr financí ztrácí pravomoc promíjet daně. Úřady nově musí zdůvodňovat veškerá svá rozhodnutí.

Zdraží zaměstnávání postižených

Stát od ledna ruší padesátiprocentní slevu na dani pro firmy s minimálně 25 zaměstnanci, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených. Nadále ale platí slevy na dani 18 000 na každého zaměstnance s lehčím zdravotním postižením a 60 000 na ty s těžším postižením.

Banky

Odměny bankéřů


Evropská unie zavádí nový způsob odměňování šéfů investičních společností. Ten by měl teoreticky zabránit slepé honbě za ziskem bez ohledu na důsledky. Manažeři by nově měli dostat jen část svých bonusů a ty zbylé (nejméně 40 procent) by dostávali v dalších letech podle toho, jak se jejich strategie ukáže jako dlouhodobá. České banky se na tento krok již připravily, vadí jim ale, že jde o nařízení, které platí i na bonusy za předchozí období, tedy i za rok 2010. Lidé z nejvyššího vedení bank se tak až na konci letošního roku dozvěděli, že nebudou odměňování tak, jak původně očekávali.

Spotřebitelský úvěr

14 dní


Bude mít na rozmyšlenou klient banky, který s uzavře smlouvu o poskytnutí úvěru.

Banky i nebankovní instituce budou muset klientům dávat více informací o spotřebitelských úvěrech. Ve srozumitelné formě se má nově každý dozvědět, kolik celkem za půjčku zaplatí. A i když smlouvu podepíše, bude mít 14 dní na rozmyšlenou, během nichž může peníze vrátit a úvěr zrušit. Banky i leasingové společnosti budou zároveň bonitu klientů posuzovat pečlivěji než dříve.


Doprava

Vyšší mýto

61,3 mld. Kč


S takovými výdaji počítá rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2011. Je to o 36 procent méně než letos. V dalších dvou letech se ale rozpočet fondu posílí vždy o 10 miliard Kč a o peníze vybrané navíc z mýtného.

Všechny vozy nad 3,5 tuny hmotnosti budou od 1. 1. platit na českých dálnicích a rychlostních silnicích zhruba o čtvrtinu vyšší mýtné. Nárůst se vyhne pouze vozům, které splňují nejnáročnější emisní limity. I když ministerstvo dopravy tvrdí, že se zvýšení mýtného nepromítne v cenách, dopravci prakticky jednohlasně říkají, že nemají jinou možnost než ceny dopravy zvýšit. To se může, v omezené míře, projevit i na cenách zboží v obchodech. Vyšší mýtné se vyhne vozidlům, které splňují minimálně emisní normu Euro 5, stát předpokládá, že tím podpoří investice do obnovy vozového parku. Dopravci ale tvrdí, že rozdíl v mýtném mezi staršími a novými vozy ještě není tak velký, aby se investice opravdu vyplatily.

Železnice

Evropské směrnice ovlivní dopravu na železnici. Nové vozy i lokomotivy budou muset splňovat více norem a očekává se, že to zvýší jejich cenu. Nově také budou železniční vozy udržovat pouze certifikované firmy. "K tomu není v rámci České republiky dosud žádná legislativa a nebyl ustanoven žádný nezávislý certifikační orgán," popisuje mluvčí ČD Cargo Roman Jandík. V oboru tak vzniká nejistota. Kdo bude chtít v lednu opravit své vagony, pravděpodobně v Česku nenajde firmu s potřebnými certifikáty.


Ostatní

Nižší mzdy = menší tržby

V příštím roce klesne objem mzdových výdajů státu o deset procent. Změnu pocítí nejen státní zaměstnanci, ale i všichni, kteří úředníkům prodávají zboží a služby. Propad tržeb se očekává zejména u zbytného zboží. Změnu si "pochvalují" například hnědouhelné doly, které očekávají, že nižší cena jejich uhlí snadněji převáží nad ekologií.

"Poptávka po hnědém uhlí jako nejlevnějším palivu bude podpořena i startem vládních reforem a větší citlivostí obyvatelstva na ceny zboží a služeb obecně. Veškeré tyto trendy jsou pro nás pozitivní," předpokládá ředitel strategie Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Dohoda o provedení práce

Od ledna bude povinné uzavírat dohodu o provedení práce vždy jen písemně. Nyní je to možné i ústně, což bývá zneužíváno k práci načerno. Pokud přijde například na stavbu kontrola, zaměstnavatel může tvrdit, že dělníci pracují na dohodu o provedení práce, na které se ráno domluvili ústně. Od výhradně písemného uzavírání této smlouvy si ministerstvo práce slibuje lepší kontrolu a omezení práce načerno.


Další výdaje

Dražší elektřina

Vyšší platby za podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů zatíží náklady tuzemských firem několika miliardami korun. Zdražení v průměru o 5,5 procenta znamená, že například České dráhy nebo ArcelorMittal Ostrava zaplatí v roce 2011 za elektřinu řádově o stovky milionů korun více než v letošním roce. Některé z firem již naznačují, že vyšší náklady budou muset přenést na zákazníka. I zde ale zatím stále panuje značná nejistota, pokud zítra Senát zamítne novelu zákona o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, elektřina zdraží výrazně více.

Dopad nemocenské

12 mld. Kč
si v příštím roce vezme vláda od firem změnou plateb nemocenského pojištění.

Ruší se totiž paragraf, podle kterého se měly příští rok snížit firmám odvody na nemocenské pojištění z 2,3 na1,4 procenta. Firmy tedy budou odvádět státu stejně jako dosud, ale svým zaměstnancům na neschopence budou muset nově hradit nemocenské dávky po dobu tří týdnů místo dvou.


Cizinci

Komplikace pro zahraniční manažery


Nové znění zákona o pobytu cizinců by mělo zabránit zneužívání zahraničních dělníků. Už dnes se ale ví, že tvrdě dopadne hlavně na manažery ze zemí mimo Evropskou unii. Ti budou muset třikrát ročně osobně zajít na cizineckou policii. Praxe je přitom taková, že ti, kteří nechtějí uplácet, si do fronty stoupnou například ve tři hodiny ráno. Prezident Svazů průmyslu Jaroslav Míl varuje, že změna může řadu firem odradit od investic.

Agenturní zaměstnávání cizinců

Pracovní agentury budou například muset platit návrat do země původu a zdravotní péči cizincům, které propustí dřív, než jim vyprší pobytové vízum. Příslušný návrh schválila vláda a sněmovna, nyní se čeká na stanovisko Senátu a prezidenta republiky.


Živnostníci

Nemocenská

Osoby samostatně výdělečně činné zaplatí vyšší nemocenské pojištění. Účast je i nadále dobrovolná, sazba ale stoupne z 1,4 % na 2,3 % vyměřovacího základu. Ten si mohou živnostníci i nadále určit sami. Minimálně ale činí 4000 korun. Nejnižší záloha tak od ledna stoupne z 56 na 92 korun měsíčně. Nová pravidla dále omezují účelové navyšování plateb na nemocenskou před plánovanou operací nebo mateřskou dovolenou. Pokud si živnostník zvýší vyměřovací základ pro nemocenské pojištění, musí ze stejné částky zaplatit i důchodové pojištění.

OSVČ pocítí také to, že stát bude nemocenskou vyplácet až od 22. dne nemoci. Bez nemocenské tak budou o týden déle než nyní. A stejně jako na zaměstnance na ně dopadne i prodloužení snížené nemocenské od druhého měsíce marodění.


Méně peněz politickým stranám

Stát od ledna snižuje příspěvky politickým stranám a hnutím za mandáty, které získají v parlamentních a krajských volbách. V příštím roce dostanou o pět procent méně, od roku 2012 o deset procent. Nyní strany inkasují za jednoho poslance nebo senátora 900 000 ročně a za krajského zastupitele 250 000 korun ročně. ČSSD a ODS tak přijdou příští rok o více než dva miliony korun a o rok později zhruba o pět milionů.


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9253
img_3663
narozky2
hipo3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.