Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zánět spojivek u dětí (Ordinace.cz)

Zánět spojivek u dětí (Ordinace.cz)

P ředstavují jedno z nejčastějších onemocnění očí v dětském věku. Podle příčin je můžeme dělit na záněty bakteriální, virové nebo alergické. Většinou se vyléčí poměrně rychle a bez komplikací, ale není radno je podceňovat.

Zánět spojivek u dětí je bakteriální, virové nebo alergické postižení očí, které se projevuje pálením, svěděním, bolestí a výtokem z očí. Do očí si je děti obvykle zanesou špinavými prsty, společným ručníkem nebo vodou v bazénu. Mezi časté původce bakteriálního zánětu spojivek patří stafylokoky, streptokoky nebo chlamydie. Virový zánět je jedním z příznaků nachlazení. Zánět spojivek u dětí se léčí podle vyvolávající příčiny.

Bakteriální zánět spojivek se projeví pálením, svěděním a bolestí očí, otokem očních víček a hustým nebo krustovitým výtokem, který slepuje víčka k sobě, zejména při spánku. Na bakteriální zánět spojivek lékař předepíše dítěti antibiotika ve formě očních kapek nebo masti. Mast se obvykle aplikuje na noc, aby ve dne svojí přítomností v oku nerušila. Kapky slouží k pravidelnému ošetřování oka během dne.

Zánět spojivek virového původu má podobné příznaky, pouze výtok z očí je vodnatější a dítě má příznaky jako při zánětu horních cest dýchacích. Jako základní způsob léčení je možno zkusit aplikací volně prodejných očních kapek, doplněnou oplachy oka borovou vodou nebo speciálními očními vodami, nejlépe pomocí speciálních očních vaniček nebo tampónů.

Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Pomocí namočeného tampónu jej vytřete směrem od vnějšího koutku k vnitřnímu. Nedojde-li během 2 - 3 dnů ke zlepšení, navštivte pediatra.

Záněty mohou být velmi nakažlivé.
Proto je důležité, abyste si pokaždé před ošetřením i po něm pečlivě umyli ruce. Ostatní členové rodiny by neměli používat mycí prostředky nebo ručníky dítěte, neboť by se mohli také nakazit. Pro snížení světloplachosti dáme dítěti tmavé brýle, které může nosit i v místnosti. Brýle často omýváme. Vhodné je zároveň ponechat dítě doma, protože vítr, prach a slunce průběh léčení zpomalují. Přestože je dítě jinak v pořádku, nemělo by jistě po dobu nemoci docházet do kolektivu.

Zánět spojivek může být i projevem alergické reakce. Obtíže vznikají po kontaktu s alergenem. Většinou je vyvolají pyly, plísně, roztoči z prachu v domácnosti nebo zvířata. Nejznámější alergický zánět spojivek vzniká při senné rýmě. Alergické projevy se léčí speciálními očními kapkami s antihistaminiky. Od otoku víček Vám pomohou studené obklady. Alergickým zánětům předejdete tím, že se vyhnete alergenům, které Vám vadí. Omezte kontakt s prachem a pyly.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1002
hipo6
rovna_prava_pro_vsec...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.