Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Ruka noci podaná

Ruka noci podaná

Ruka noci podaná

Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.
Základy rodinné a krizové připravenosti

Výjimečná kniha pro výjimečné, přesto ne vždy tak nezvyklé situace, v nichž je nutné se rychle a správně orientovat, byla ihned po vydání pro velký zájem rozebrána a vychází znovu v dotisku. Poskytuje informace, jak může rodina přežít v krizových situacích, jako jsou například epidemie, blackout, povodeň, nepokoje nebo kterou představuje jiná civilizační pohroma.

Autoři upřesňují, že se snaží podat návod, jak by se měl člověk připravit a zachovat, aby minimalizoval následky zmíněných krizí. Podporuje východisko vlastního uvažování a optimálnímu rozhodnutí. „Nejedná se však jen o přežití, ale hlavně o změnu a důstojný život za nových podmínek.“

V obsažné publikaci najde čtenář rady a doporučení, které mu umožní ujmout se zodpovědnosti za sebe i své bližní v obtížných situacích. Počínaje nezbytnou základní krabičkou poslední záchrany a osobní fyzickou a duševní připravenosti je třeba brát v úvahu rovněž vnitřní kontrolu emocí a mnoho dalších rizikových faktorů. Podnětné jsou přitom zásadní poznatky z cíleně zaměřených studií, vycházejících ze zkušeností policisty, polárníka žijícího v podmínkách extrémního prostředí i odborných pohledů na život s blackoutem a epidemiemi.

Hlavní, podstatná část knihy je věnována praktické přípravě. Nabízí cenné informace, týkající se zajištění čistého vzduchu v obydlí, pitné vody, její filtrace a dezinfekce, skladování a uchovávání potravin, odpovědnosti za zdraví, rozdělávání ohně, vaření, vytápění a mnoho dalších nezbytných zásad a doporučení, jež doplňují názorné kresby a fotografie. „Příprava na pozvolné, chronické civilizační potíže znamená naučit se základy řemesel a zahraničení a taky být zdravý. V podstatě se jedná o návrat před rok 1980, kdy muži uměli opravit traktor a ženy zavařit rybízovou marmeládu a ušít si jednoduché šaty.“

Závěrem jsou jmenováni vybraní výrobci oblečení, obuvi a ostatního potřebného vybavení, a uveden seznam literatury a inspirativních webových stránek.

Velice užitečná kniha je nejen nezbytným pomocníkem a rádcem ve vyhrocených stavech, jež mohou i nemusí nastat, ale učí také pohlížet na náš současný víceméně poklidný a blahobytný způsob života s vědomím, že nejde o samozřejmou neměnnost. Vždyť pro miliardy lidí je naše případná „krizová“ situace každodenní skutečností.

Dokořán 2018, 408 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303050
m-r-polsko2011-07
17-opava-jakartovice
rakousko2011-09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.